61346-39-2
Product Name:
6-Chloro-2,3-dihydro-1H-indene-1-carboxylic acid ethyl ester
Formula:
C12H13ClO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 224.68 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 224.0604073 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.0604073 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 242 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
