613231-50-8
Product Name:
2-[(E)-[3-(2,4-dichlorophenyl)-5-sulfanylidene-1H-1,2,4-triazol-4-yl]iminomethyl]benzoic acid
Formula:
C16H10Cl2N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 393.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 391.9901521 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 391.9901521 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 109 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 601 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
