613225-88-0
Product Name:
2-[[4-(4-chlorophenyl)-5-pyridin-4-yl-1,2,4-triazol-3-yl]sulfanyl]-N-(3-fluoro-4-methylphenyl)acetamide
Formula:
C22H17ClFN5OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 453.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 453.0826372 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 453.0826372 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 98 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 590 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
