61319-46-8
Product Name:
Pregna-1,4-diene-3,20-dione, 21-chloro-9-fluoro-11,17-dihydroxy-16-methyl-, (11β,16α)- (9CI)
Formula:
C22H28ClFO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 410.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 410.1660152 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 410.1660152 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 808 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
