61299-70-5
Product Name:
2-Propen-1-one, 3,3-bis[(2-hydroxyethyl)thio]-1-(2-thienyl)-
Formula:
C11H14O3S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 290.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 290.01050782 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 290.01050782 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 136 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 259 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
