612827-13-1
Product Name:
N-[(E)-[4-(diethylamino)phenyl]methylideneamino]-2-[[4-(4-methoxyphenyl)-5-phenyl-1,2,4-triazol-3-yl]sulfanyl]acetamide
Formula:
C28H30N6O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 514.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 514.21509539 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 514.21509539 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 110 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 701 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
