612811-02-6
Product Name:
(E)-N'-(3-bromo-4-hydroxy-5-methoxybenzylidene)-2-((5-(4-(tert-butyl)phenyl)-4-ethyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl)thio)acetohydrazide
Formula:
C24H28BrN5O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 546.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 545.10962 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 545.10962 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 127 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 686 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
