61234-56-8
Product Name:
9H-Xanthen-9-one, 5-chloro-3,7-dihydroxy-2-methyl-
Formula:
C14H9ClO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 276.67 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 276.0189365 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 276.0189365 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 375 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
