612052-65-0
Product Name:
(5E)-2-[4-(3-chloro-4-methylphenyl)piperazin-1-yl]-5-[[4-[(4-nitrophenyl)methoxy]phenyl]methylidene]-1,3-thiazol-4-one
Formula:
C28H25ClN4O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 549.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 548.1285042 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 548.1285042 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 116 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 903 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
