611239-37-3
Product Name:
4-(2-Methylimidazo[1,2-a]pyridin-3-yl)-2-pyrimidinamine
Formula:
C12H11N5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 225.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 225.10144537 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 225.10144537 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 272 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
