611197-61-6
Product Name:
1-chloro-3-propan-2-ylpyrido[1,2-a]benzimidazole-4-carbonitrile
Formula:
C15H12ClN3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 269.73 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 269.0719751 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 269.0719751 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 41.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 388 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
