611-60-9
Product Name:
Thymidine 5-(tetrahydrogen triphosphate), 3-deoxy-
Formula:
C10H17N2O13P3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 466.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 13 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 465.99434959 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 465.99434959 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 219 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 821 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
DdTTP is a pyrimidine 2',3'-dideoxyribonucleoside 5'-triphosphate having thymine as the nucleobase. It is a thymidine phosphate and a pyrimidine 2',3'-dideoxyribonucleoside 5'-triphosphate. It is a conjugate acid of a ddTTP(4-).
