610761-76-7
Product Name:
7-[(3-chlorophenyl)methoxy]-3-(2,3-dihydro-1,4-benzodioxin-6-yl)-6-ethylchromen-4-one
Formula:
C26H21ClO5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 448.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 448.1077515 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 448.1077515 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 54 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 696 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
