610760-95-7
Product Name:
7-(benzyloxy)-3-(3,4-dihydro-2H-1,5-benzodioxepin-7-yl)-6-ethyl-2-methyl-4H-chromen-4-one
Formula:
C28H26O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 442.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 442.17802393 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 442.17802393 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 54 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 711 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
