610751-65-0
Product Name:
3-(2,3-dihydro-1,4-benzodioxin-6-yl)-7-[(3-methoxyphenyl)methoxy]-6-propylchromen-4-one
Formula:
C28H26O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 458.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 458.17293854 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 458.17293854 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 722 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
