61015-94-9
Product Name:
2,2,5-TriMethyl-4-phenyl-3-azahexane-3-nitroxide
Formula:
C14H22NO*
Synonyms:
tert-Butyl 1-phenyl-2-methylpropyl nitroxide;1,1-Dimethylethyl-2-methyl-1-phenylpropyl nitroxide;NMP universal alkoxyamine nitroxide
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Over Circle Oxidizers GHS03 ![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 |
| GHS Hazard Statements |
H272:Oxidising liquids;Oxidising solids H301:Acute toxicity,oral |
| Precautionary Statement Codes |
P220:Keep/Store away from clothing/…/combustible materials. P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 220.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 220.170139325 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 220.170139325 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 4.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 201 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


