60967-88-6
Product Name:
Benz[a]anthracene-1,2-diol, 1,2-dihydro-, (1R,2R)-rel-
Formula:
C18H14O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 262.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 262.099379685 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.099379685 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 391 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
