609316-19-0
Product Name:
1-(3-(1H-imidazol-1-yl)propyl)-5-(4-(tert-butyl)phenyl)-3-hydroxy-4-(3-methoxybenzoyl)-1H-pyrrol-2(5H)-one
Formula:
C28H31N3O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 473.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 473.23145648 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 473.23145648 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 797 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
