60864-38-2
Product Name:
6beta-fluoro-17,21-dihydroxypregna-1,4,9(11)-triene-3,20-dione 17,21-di(acetate)
Formula:
C25H29FO6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 444.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 444.19481680 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 444.19481680 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 992 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 6 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
