608511-44-0
Product Name:
2-((1-Benzyl-1,2,3,6-tetrahydropyridin-4-yl)methyl)-5,6-dimethoxy-2,3-dihydro-1H-inden-1-one
Formula:
C24H27NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 377.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 377.19909372 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 377.19909372 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 568 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
