608497-07-0
Product Name:
(5Z)-5-[[9-methyl-2-(2-methylpropylamino)-4-oxopyrido[1,2-a]pyrimidin-3-yl]methylidene]-3-propan-2-yl-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-4-one
Formula:
C20H24N4O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 416.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 416.13406837 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 416.13406837 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 122 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 894 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
