608119-72-8
Product Name:
4-(4-chlorobenzoyl)-3-hydroxy-5-(4-iodophenyl)-1-(3-methoxypropyl)-1H-pyrrol-2(5H)-one
Formula:
C21H19ClINO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 511.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 511.00473 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 511.00473 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 610 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
