SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H351:Carcinogenicity |
| Precautionary Statement Codes |
P281:Use personal protective equipment as required. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 126.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 126.042927438 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 126.042927438 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 185 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
3-methyluracil is a pyrimidone that is uracil with a methyl group at position 3. It has a role as a metabolite. It is a pyrimidone and a nucleobase analogue. It is functionally related to a uracil.

