607690-76-6
Product Name:
Pyridine, 4,4'-(2,3,5,6-tetrafluoro-1,4-phenylene)bis-
Formula:
C16H8F4N2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 304.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 304.06236091 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 304.06236091 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 25.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 308 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
