606946-37-6
Product Name:
2-[(4-methoxyphenoxy)methyl]-5-(pyrrolidin-1-yl)-1,3-oxazole-4-carbonitrile
Formula:
C16H17N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 299.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 299.12699141 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 299.12699141 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 71.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 397 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
