606133-71-5
Product Name:
Benzenesulfonamide, 3-chloro-4-methyl-N-[2-(2-methyl-1H-indol-3-yl)ethyl]- (9CI)
Formula:
C18H19ClN2O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 362.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 362.0855767 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 362.0855767 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 522 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
