606121-49-7
Product Name:
Acetamide, N-(2-furanylmethyl)-2-(1,2,4-triazolo[4,3-a]pyrimidin-3-ylthio)- (9CI)
Formula:
C12H11N5O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 289.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 289.06334578 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 289.06334578 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 346 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
