606114-17-4
Product Name:
Thieno[2,3-b]quinoline-2-carboxamide, N-[2-(cyclopentylamino)-2-oxoethyl]-N-(4-fluorophenyl)-7-methyl- (9CI)
Formula:
C26H24FN3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 461.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 461.15732635 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 461.15732635 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 90.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 710 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
