60526-40-1
Product Name:
Spiro[bicyclo[2.2.1]hept-5-ene-7,1'-cyclopropane]-2,3-dione
Formula:
C9H8O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 148.16 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 148.052429494 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 148.052429494 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 34.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 271 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
