604780-15-6
Product Name:
Pyrazinecarboxamide, N-[(2-chloro-8-methyl-3-quinolinyl)methyl]-N-cyclopentyl- (9CI)
Formula:
C21H21ClN4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 380.1403890 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.1403890 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 59 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 512 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
