60462-09-1
Product Name:
9(10H)-Anthracenone, 10-β-D-glucopyranosyl-1,8,10-trihydroxy-3-methyl-
Formula:
C21H22O9
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 418.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 418.12638228 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 418.12638228 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 168 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 658 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Cassialoin is a natural product found in Rheum australe with data available.
