60457-00-3
Product Name:
N-BENZOYL-ILE-GLU-GLY-ARG P-*NITROANILIDE HYDROCHLOR
Formula:
C32H44ClN9O9
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 734.2 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 19 |
| Exact Mass | 733.2950517 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 733.2950517 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 293 Ų |
| Heavy Atom Count | 51 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1210 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
