60439-44-3
Product Name:
2-Morpholino-1-methylethyl=3,4,5-trimethoxybenzoate
Formula:
C17H25NO6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 339.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 339.16818752 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 339.16818752 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 373 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
