COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 299.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Exact Mass | 299.282429423 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 299.282429423 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 231 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
L-erythro-sphingosine is a (2R,3S)-2-aminooctadec-4-ene-1,3-diol in which the double bond has E geochemistry. It is a conjugate base of a L-erythro-sphingosine(1+). It is an enantiomer of a sphingosine.
