60354-52-1
Product Name:
3α,7α-Bis(acetyloxy)-5β-cholestan-26-oic acid methyl ester
Formula:
C32H52O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 532.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 532.37638937 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 532.37638937 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 885 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
