603093-64-7
Product Name:
6-Quinoxalinecarboxamide,N-[4-oxo-4-(10H-phenothiazin-10-yl)butyl]-(9CI)
Formula:
C25H20N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 440.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 440.13069707 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 440.13069707 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 654 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
