60282-59-9
Product Name:
7H-Imidazo[4,5-b]pyridin-7-one,5-amino-1,4-dihydro-(9CI)
Formula:
C6H6N4O
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
| Precautionary Statement Codes |
P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 150.14 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 150.05416083 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 150.05416083 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 225 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

