6026-65-9
Product Name:
(18R)-5-Oxo-14,18-epoxy-3,4-didehydroophiobola-7,19-diene-25-al
Formula:
C25H34O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 382.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 382.25079494 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 382.25079494 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 43.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 784 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 7 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Anhydroophiobolin A is a natural product found in Bipolaris oryzae and Bipolaris maydis with data available.
