60077-68-1
Product Name:
(2R,5S)-6β-Hydroxymethyl-10β-methyl-2-(1-methylvinyl)spiro[4.5]decan-8-one
Formula:
C15H24O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 236.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 236.177630004 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 236.177630004 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 334 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Isolubimin is a sesquiterpenoid.
