600122-11-0
Product Name:
Benzo[b]thiophene-2-carboxamide, 3-chloro-N-(2-methoxy-4-methylphenyl)- (9CI)
Formula:
C17H14ClNO2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 331.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 331.0433776 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 331.0433776 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 408 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
