6000-40-4
Product Name:
2,3-dihydroxypropanoic acid
Formula:
C3H6O4
Synonyms:
(R)-2,3-Dihydroxypropanoic acid sodium salt;Sodium D -glycerate
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Liquid |
|---|---|
| Solubility | 1000.0 mg/mL |
| Collision Cross Section | 112.6 Ų [M-H]- [CCS Type: DT, Method: single field calibrated with ESI Low Concentration Tuning Mix (Agilent)] |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 106.08 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 106.02660867 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 106.02660867 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 77.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 69.3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
D-glyceric acid is the D-enantiomer of glyceric acid. It is a conjugate acid of a D-glycerate. It is an enantiomer of a L-glyceric acid.
