59990-69-1
Product Name:
ISOCYANATE POLYMER-BOUND
Formula:
C18H17NO
Synonyms:
Isocyanate, polymer-bound;Methyl isocyanate bound to polystyrene
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 367.5 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 367.193614421 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 367.193614421 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 300 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
