59837-13-7
Product Name:
p-Nitrophenyl 2-Acetamido-2-deoxy-3-O-(2,3,4,6-tetra-O-acetyl-β-D-
galactopyranosyl)-α-D-galactopyranoside
Formula:
C28H36N2O17
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 672.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 17 |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Exact Mass | 672.20139768 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 672.20139768 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 258 Ų |
| Heavy Atom Count | 47 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1140 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
