59182-63-7
Product Name:
Benzenepropanamine, N-(2-cyclohexyl-1-methylethyl)-γ-phenyl-, hydrochloride (1:1)
Formula:
C24H33N.ClH
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 371.2379778 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 371.2379778 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 12 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 316 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
