COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1754.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 24 |
| Rotatable Bond Count | 54 |
| Exact Mass | 1752.97742054 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1752.97742054 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 660 Ų |
| Heavy Atom Count | 124 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 3700 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 19 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Gardimycin is a natural product found in Actinoplanes garbadinensis with data available.
