CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | White crystals; spicy, clove-like aroma |
|---|---|
| Solubility | Insoluble in water, soluble in oil |
| Kovats Retention Index | 1534.4 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 206.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 206.094294304 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 206.094294304 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 235 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Isoeugenol acetate is a phenylpropanoid that is the acetate ester of trans-isoeugenol. It is a phenylpropanoid, a monomethoxybenzene and a member of phenyl acetates. It is functionally related to a trans-isoeugenol.
