COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 404.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 404.13186158 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 404.13186158 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 172 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 618 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Secoxyloganin is a secoiridoid glycoside that is [(2R,3R,4S)-2-hydroxy-5-(methoxycarbonyl)-3-vinyl-3,4-dihydro-2H-pyran-4-yl]acetic acid in which the anometric hydroxy group has been converted to the corresponding beta-D-glucoside. It has been isolated from several plant species and exhibits antioxidant and anti-allergic properties. It has a role as a plant metabolite, an antioxidant and an anti-allergic agent. It is a methyl ester, a member of pyrans, an enoate ester, a beta-D-glucoside, a monosaccharide derivative, a dicarboxylic acid monoester and a secoiridoid glycoside. It is a conjugate acid of a secoxyloganin(1-).
