586995-27-9
Product Name:
5-bromo-N-(2-furylmethyl)-2-thiophenesulfonamide
Formula:
C9H8BrNO3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 322.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 320.91290 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 320.91290 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 330 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
