COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 484.4 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 484.11955427 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 484.11955427 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 225 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 663 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Aminopterin Sodium is the sodium salt of a pterin derivative with antineoplastic and immunosuppressive properties. As a folate analogue, aminopterin competes for the folate binding site of the enzyme dihydrofolate reductase, thereby blocking tetrahydrofolate synthesis, and resulting in depletion of nucleotide precursors and inhibition of DNA, RNA and protein synthesis. (NCI04)
