58366-64-6
Product Name:
5-METHYLCYTOSINE HYDROCHLORIDE
Formula:
C5H8ClN3O
Synonyms:
4-Amino-2-hydroxy-5-methylpyrimidine
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid; [Sigma-Aldrich MSDS] |
|---|---|
| Chemical Classes | Nitrogen Compounds -> Pyrimidines |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 161.59 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 161.0355896 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 161.0355896 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 204 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
5-Methylcytosine hydrochloride is a pyrimidone.
